Najlepsze gry postapokaliptyczne

Koniec świata czy też zagłada atomowa to częsta tematyka filmów czy gier komputerowych. Te drugie w przeciwieństwie do tego, co nam oferują darmowe gry hazardowe bez rejestracji, zazwyczaj związane są z walką o życie, przetrwaniem w trudnych warunkach. Ponieważ takie tytuły cieszą się sporym zainteresowaniem, postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych gier w tym zakresie.

Metro 2033 Redux

W 2010 roku ukraińskie studio 4A Games zaprezentowało światu grę Metro 2033. Po kilku latach pojawiła się jej wersja Redux, w której to znacząco poprawiono grafikę. Mamy tu do czynienia z tytułem powstałym na podstawie bestsellerowej powieści Dmitrija Głuchowskiego. Mamy rok 2033. Od ponad 20 lat resztki mieszkańców Moskwy żyją w tunelach metra. Wszyscy inni na górze zginęli w wyniku wojny atomowej. Wyjście na zewnątrz bez skafandra kończy się śmiercią w wyniku promieniowania bądź też można łatwo zostać zabitym przez demoniczne mutanty. Naszym bohaterem jest Artem, który mieszka na jednej z najdalszych stacji. Pewnego dnia zostaje ona zaatakowana przez tajemnicze postaci zwane cieniami. Artem zostaje wysłany do centralnej stacji Polis, aby prosić o pomoc. W grze tej świetnie ukazane zostało życie podziemne, podziały na klasy, systemy polityczne. Do tej pory ukazały się 2 kolejne książki oraz gry z uniwersum Metro.

Frostpunk

Frostpunk to gra od polskiej firmy 11bit Studios. Pokazuje nam nieco alternatywną rzeczywistość z XIX wieku, kiedy to na Ziemi zapanowała kolejna epoka lodowcowa. Resztki ludzkości starają się jakoś przetrwać w ostatnich osadach. Wcielamy się tu niejako w burmistrza jednego z miasteczek. Naszym zadaniem jest budowanie nowych obiektów, dbanie o populację, zapasy, surowce. Musimy często podejmować kontrowersyjne decyzje, które mają wpływ na morale ludności. Jeśli zbytnio przesadzimy, może się to zakończyć obaleniem nas i wygnaniem z miasteczka. Bardzo ważne jest tu dbanie również o rozwój technologiczny.

Mutant Year Zero: Road to Eden

Mutant Year Zero to bardzo ciekawa gra od The Bearded Ladies, która przedstawia świat po wojnie nuklearnej. W wyniku zniszczeń i promieniowania większość ludzkości zginęła bądź zamieniła się w groźne mutanty. Ponadto w wyniku innych mutacji powstały stworzenia będące skrzyżowaniem ludzi i zwierząt. Właśnie takimi 2 postaciami na początku sterujemy: kaczorem Duxem, który jest dosyć wredną postacią oraz Bormirem, dzikiem o wojowniczej naturze. Mieszkają oni w jednej z ostatnich osad. Dostają zadanie, aby wyruszyć w teren i odnaleźć drogę do mitycznego Edenu. Jest to gra, w której ważna jest eksploracja, walka turowa z przeciwnikami w widoku izometrycznym.

The Last of Us

Z pewnością to jedna z najlepszych gier minionej dekady. Jej największym minusem jest to, że dostępna była tylko na PlayStation. Jednak wraz z wprowadzeniem usługi streamingowej gier od Sony: PS Now, możliwe będzie zagranie w nią także i na komputerze. Mamy tu do czynienia z tajemniczym wirusem, który zabija większość populacji, a pozostali albo walczą o przetrwanie albo zamieniają się w dziwne mutanty. W grze od Naughty Dog znajdujemy się mniej więcej w 2033 roku. Naszym bohaterem jest Joel, który po życiowej tragedii zamienił się w zmęczonego i zgorzkniałego człowieka. Nieoczekiwanie na jego drodze pojawia się Ellie. Okazuje się, że dzięki niej być może będzie można ocalić ludzkość. Razem ruszają zatem w niebezpieczną podróż po wyludnionej Ameryce.

Oczywiście na naszej liście możemy umieścić wiele innych ciekawych gier. To przede wszystkim tytuły z serii FallOut, Days Gone, Horizon: Zero Dawn, Dying Light, Death Stranding, NieR: Automata, Mad Max, Paradise Lost, Terminator: Resistance, STALKER: Shadow of Chernobyl, State of Decay.

5 / 5. Ocen: 1